Wyjątkowy twórca. Wyjątkowy człowiek. Stanisław Lem

Są takie nazwiska w kulturze naszego kraju, których po prostu nie wypada nie znać. Do tego zacnego grona z pewnością należy zaliczyć wybitnego pisarza Stanisława Lema. I choć większości z nas kojarzy się właśnie z wielkimi dziełami z gatunku science fiction, warto pamiętać że nie ograniczał swojej działalności jedynie do pisarstwa. Był wspaniałym krytykiem, ale i filozofem, a nawet futurologiem. W niesamowity sposób przewidywał przyszłość, szczególnie w kwestii rozmaitych rozwiązań technologicznych, a następnie dodając do swych przewidywań refleksyjne myśli filozoficzne i obserwacje społeczeństwa ubierał całość w oryginalną fabułę. Stanisław Lem to bez wątpienia postać, którą każdy powinien poznać.

Wybitne osiągnięcia

Wśród wielu cenionych pisarzy polskiego pochodzenia, to właśnie dzieła Stanisława Lema są najczęściej tłumaczone. Był autorem niezwykle płodnym, przy czym każde jego dzieło było dopracowane do perfekcji. Najbardziej znane dzieła spod ręki tego pisarza to powieści i opowiadania z gatunku science fiction (fantastycznonaukowe). Warto jednak zauważyć, że Stanisław Lem stworzył także powieści i opowiadania detektywistyczne, eseje filozoficzne i futurologiczne, felietony, listy, wiersze, a nawet powieść autobiograficzną zatytułowaną “Wysoki Zamek”. W jego dorobku są również scenariusze słuchowisk radiowych i widowisk telewizyjnych. Najbardziej jednak znany pozostaje z powieści fantastycznonaukowych, jak “Opowieści o pilocie Pirxie”, “Obłok Magellana”, czy debiut książkowy “Astronauci”.

Wyjątkowe nagrody

Wyjątkowa twórczość Stanisława Lema była zauważana zarówno w kraju, jak i zagranicą. Przetłumaczone na ok. 40 języków dzieła sprawiły, że dotarł do szerokiego grona czytelników, którzy z zachwytem pochłaniali kolejne powieści jego autorstwa. Był nawet okres, w którym to właśnie Stanisław Lem ze sklepu taniaksiazka.pl był najchętniej czytanym (nieanglojęzycznym) autorem powieści z gatunku science fiction. Otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe w Polsce – Order Orła Białego, a także medal “Gloria Artis”. Wyjątkowym wyróżnieniem było także przyznanie Stanisławowi Lemowi kandydatury do nagrody Nobla.

Wyjątkowy twórca

Jak wielu innych, wybitnych pisarzy Stanisław Lem miał swoje nawyki związane z pracą twórczą. Swoje utwory tworzył wyłącznie na maszynie do pisania. Należał do artystów, którzy nie przygotowują planu powieści, nie robił notatek, ani nie tworzył wersji roboczych swoich dzieł. Jeżeli dochodził do wniosku, że to co już napisał nie spełnia jego oczekiwań, zaczynał pracę od początku. Niestety nie zachowały się wcześniejsze wersje stworzonych przez niego utworów, ponieważ każdą nieidealną (w jego ocenie) pracę przekazywał do spalenia na łące swojej żonie… Dopiero w późniejszym okresie twórczości Stanisław Lem doszedł do wniosku, że niektóre z zapisanych fragmentów powieści mogłyby okazać się idealne jako elementy kolejnych utworów. Tak na przykład niewykorzystane opowiadanie o Pirxie znalazło się w powieści “Fiasko”…

Stanisław Lem to twórca, który dzielił się ze światem swoimi wyjątkowymi wyobrażeniami na temat przyszłości. Okazało się z czasem, że wiele jego przewidywań było niezwykle trafnych. Wierni czytelnicy z pewnością doceniają nie tylko wybitny warsztat pisarski, ale i futurystyczne spojrzenie na świat Stanisława Lema. 

 

Tagged , ,